































The Shark IW3611UKT Detect Pro Cordless Vacuum Cleaner is a powerful and convenient cleaning solution for your home. With an Auto-Empty System and a large 2L dustbin capacity, you can clean without the hassle of constantly emptying the bin. The vacuum also features a 60-minute run time, allowing you to clean multiple rooms without recharging.
- Auto-Empty System for hands-free emptying
- 2L dustbin capacity for less frequent emptying
- 60 minutes run time for extended cleaning sessions
- LED headlights for better visibility in dark areas
- Anti Hair Wrap technology to prevent hair tangles in the brush roll
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 35.7 cm |
| Height | 78 cm |
| Product Dimensions | 78cm x 35.7cm x 30.8cm |
| Colour | White/Brass |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | 2L Auto-Empty base |
| Key Feature 3 | Anti Hair Wrap brush roll |
| Key Feature 2 | 4 deep-cleaning technologies |
| GTIN | 622356279987 |
| Model Number | IW3611UKT |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 82 dB |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 7.09 kg |
| Warranty Information | 1 year guarantee + 4 year warranty (two year for batteries)retain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Shipping Height | 109.2 cm |
| Shipping Weight | 10.22 kg |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 30.8 cm |
| Accessories | Chwie Pet Tool, Duster Crevice Tool 20cm |
| Maximum Battery Recharge Time | 4.5 |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Material | Plastic |
| Features | 2L Auto-Empty base, 4 deep-cleaning technologies, Anti Hair Wrap brush roll |
| Dust Capacity | 0.42 L |
| Filter Type | Anti-Allergen Complete Seal |
Shark IW3611UKT Shark Detect Pro Cordless Vacuum Cleaner Auto-Empty System 2L - 60 Minutes Run Time - White/Brass
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

