







The Shark IW3510UK Detect Pro Cordless Vacuum Cleaner is a powerful and convenient cleaning solution for your home. With an auto-empty system and a large 1.3L dustbin capacity, you can easily clean your floors without worrying about constantly emptying the bin. The vacuum offers up to 60 minutes of run time on a single charge, allowing you to clean multiple rooms without interruption. The lightweight design and swivel steering make it easy to maneuver around furniture and tight spaces, while the anti-hair wrap technology helps prevent hair tangles in the brush roll.
- Auto-empty system for hassle-free cleaning
- Large 1.3L dustbin capacity
- Up to 60 minutes of run time
- Lightweight design with swivel steering
- Anti-hair wrap technology
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 35.7 cm |
| Height | 78.8 cm |
| Product Dimensions | 78.8cm x 35.7cm x 28cm |
| Colour | White/Ash Purple |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | 1.3L Auto-Empty base |
| Key Feature 3 | Anti Hair Wrap brush roll |
| Key Feature 2 | 4 deep-cleaning technologies |
| GTIN | 622356278959 |
| Colour | White |
| Model Number | IW3510UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 82 dB |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 6.63 kg |
| Warranty Information | 1 year guarantee + 4 year warranty (two year for batteries)retain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Shipping Height | 109.2 cm |
| Shipping Weight | 9.61 kg |
| Shipping Width | 26.4 cm |
| Shipping Depth | 35.3 cm |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 28 cm |
| Accessories | Duster Crevice Tool 20cm |
| Maximum Battery Recharge Time | 4.5 |
| Maximum Battery Run Time | 60 min |
| Material | Plastic |
| Features | 1.3L Auto-Empty base, 4 deep-cleaning technologies, Anti Hair Wrap brush roll |
| Dust Capacity | 0.42 L |
| Filter Type | Anti-Allergen Complete Seal |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 60 |
| Weight (kg) | 6.63kg |
| Cable length (m) | N/A (Cordless) |
Shark IW3510UK Shark Detect Pro Cordless Vacuum Cleaner Auto-Empty System 1.3L - 60 Minutes Run Time - White/Ash Purple
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

