



























The Shark HZ4000UKT PowerDetect Corded Stick Vacuum Cleaner in Dark Teal is a powerful and versatile cleaning tool for your home. With advanced suction technology and a sleek design, this vacuum makes it easy to keep your floors clean and fresh.
Key Features:
- PowerDetect Technology for maximum suction power
- DuoClean floorhead for seamless transitions between carpets and hard floors
- Anti Hair Wrap Technology to prevent hair tangles in the brush roll
- Compact and lightweight design for easy maneuverability
- HEPA filter to trap dust and allergens
- LED lights on the floorhead for better visibility in dark corners
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Upright Vacuum Cleaners |
| Width | 26 cm |
| Height | 118 cm |
| Product Dimensions | 118cm x 26cm x 41cm |
| Colour | Dark Teal |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | DuoClean Detect: For optimal performance |
| Key Feature 3 | Lightweight & flexible |
| Key Feature 2 | Ultra-powerful hair pickup with Anti Hair Wrap Plus |
| GTIN | 622356284783 |
| Colour | Blue |
| Model Number | HZ4000UKT |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 80 dB |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 4.9 kg |
| Warranty Information | retain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee or scan the qr code in your instruction booklet. |
| Shipping Height | 84 cm |
| Shipping Weight | 6.93 kg |
| Shipping Width | 28.5 cm |
| Shipping Depth | 21.5 cm |
| Depth | 41 cm |
| Additional Information | The best overall cleaning of any corded stick vacuum* , DuoClean Detect: Two brush-rolls and multiple sensors react and adapt for optimal performance, Ultra-powerful hair pickup with Anti Hair Wrap Plus , Lightweight & flexible: Weighs less than 5kg |
| Accessories | Corded upright, Crevice Tool, Pet Tool |
| Cable Length | 10 m |
| Material | Plastic |
| Features | DuoClean Detect: For optimal performance, Ultra-powerful hair pickup with Anti Hair Wrap Plus, Lightweight & flexible |
| Dust Capacity | 0.3 L |
| Filter Type | Foam & Fiter Pus HEPA |
| Floor Type | All floor types |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 4.9kg |
| Cable length (m) | 10m |
Shark HZ4000UKT PowerDetect Corded Stick Vacuum Cleaner - Dark Teal
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

