







The Shark HP150UK NeverChange5 Air Purifier in White is a powerful and efficient way to improve the air quality in your home. With its innovative NeverChange5 technology, this air purifier eliminates the need for filter replacements, saving you time and money.
Key Features:
- NeverChange5 technology eliminates the need for filter replacements
- HEPA filtration captures 99.97% of dust, pollen, pet dander, and other airborne particles
- Compact design is perfect for any room in your home
- Whisper-quiet operation for minimal disruption
- Three fan speeds to customize air purification levels
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Air Purifiers |
| Width | 23.7 cm |
| Height | 38.5 cm |
| Product Dimensions | 38.5cm x 23.7cm x 26.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Clean Sense IQ technology |
| Key Feature 3 | 60sqm coverage |
| Key Feature 2 | Anti-Odour |
| GTIN | 622356281089 |
| Colour | White |
| Model Number | HP150UK |
| Product Category Group | SDA |
| Power Consumption | 26 W |
| Weight | 3.32 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Height | 56 cm |
| Shipping Weight | 4.84 kg |
| Shipping Width | 28 cm |
| Shipping Depth | 31 cm |
| Depth | 26.6 cm |
| Features | Clean Sense IQ technology, Anti-Odour, 60sqm coverage |
Shark HP150UK NeverChange5 Air Purifier - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

