



























Key features include:
- 2-in-1 design for indoor and outdoor use
- Misting system for outdoor cooling
- Adjustable fan speeds for customized comfort
- Compact and portable design for easy transport
- Easy to assemble and use
Whether you're looking to cool down on a hot summer day indoors or outdoors, the Shark FlexBreeze Pro Mist Indoor & Outdoor Fan is the perfect solution. With its versatile design and powerful cooling capabilities, this fan is sure to keep you comfortable in any environment.
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Fans |
| Width | 35.4 cm |
| Height | 93.4 cm |
| Product Dimensions | 93.4cm x 35.4cm x 35.4cm |
| Colour | Dark Gray, Charcoal |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Portable MistPro Tank |
| Key Feature 3 | Up to 20 meters cooling reach |
| Key Feature 2 | Up to 24* hours cordless runtime |
| GTIN | 622356303422 |
| Colour | Grey |
| Model Number | FA300UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Fan |
| Number of Fan Speeds | 5 |
| Weight | 7.51 kg |
| Warranty Information | the promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 38 cm |
| Shipping Depth | 38 cm |
| Depth | 35.4 cm |
| Features | Portable MistPro Tank , Up to 24* hours cordless runtime, Up to 20 meters cooling reach |
Shark 307FA300UK Shark FlexBreeze Pro Mist Indoor & Outdoor Fan & Outdoor Misting System - Dark Gray, Charcoal
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

