























The Shark FA220UK FlexBreeze High-Velocity Hybrid Cordless & Corded Fan in Black is a versatile and powerful cooling solution for any room in your home. This innovative fan can be used cordlessly for ultimate portability or plugged in for continuous cooling.
- Hybrid design allows for cordless or corded use
- High-velocity airflow for maximum cooling power
- Adjustable fan speed settings for customized comfort
- Oscillating feature ensures even air distribution throughout the room
- Compact and sleek design in a stylish black finish
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Fans |
| Width | 35 cm |
| Height | 94 cm |
| Product Dimensions | 94cm x 35cm x 35cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Hybrid, flexible use |
| Key Feature 3 | Up to 20 hours battery life |
| Key Feature 2 | 5 cooling fan speeds |
| GTIN | 622356288668 |
| Colour | Black |
| Model Number | FA220UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Fan |
| Weight | 5.5 kg |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with shark, uk & roi only) |
| Shipping Height | 63 cm |
| Shipping Weight | 10.2 kg |
| Shipping Width | 39 cm |
| Shipping Depth | 37 cm |
| Depth | 35 cm |
| Features | Hybrid, flexible use, 5 cooling fan speeds, Up to 20 hours battery life |
Shark FA220UK FlexBreeze High-Velocity Hybrid Cordless & Corded Fan - Black
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

