







This compact handheld vacuum has plenty of suction and features a motorised pet tool which makes sucking up that stubborn pet hair a breeze, removing fur from cushions, curtains and cars easily. Alongside the pet tool, there is also a dusting brush so you can go over furniture and reach those hard to clean areas.
Hygiene is also key with this Shark CH950UKT, a washable filter helps cleaning your vacuum convenient and simple, allowing you to keep the appliance in great working order.
Key features of the Shark CH950UKT are:
-Up to 10 mins run-time: No-fade lithium-ion technology
-Perfect for pet owners: Easily removed pet hair with Motorised Pet Tool
-Accessories: dusting brush, crevice tool, motorised pet tool
-One-touch Easy Empty Dust Cup: Effortless debris disposal
| Product Dimensions | 52cm x 9.52cm x 10.85cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Bagless, Pet Hair Cleaning |
| Key Feature 3 | Motorised Pet Tool |
| Key Feature 2 | Up to 10 Minute Run Time |
| GTIN | 622356242196 |
| Colour | Black |
| Model Number | CH950UKT |
| Product Category Group | SDA |
| Number of Power Levels | 1 |
| Width (cm) | 9.52 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 1.3 kg |
| Shipping Height | 50.6 cm |
| Shipping Width | 16.83 cm |
| Shipping Depth | 16.83 cm |
| Cordless | Yes |
| Container Type | Bagless |
| Depth | 10.85 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | N/A |
| Height (cm) | 52 cm |
| Features | Bagless, Pet Hair Cleaning, Up to 10 Minute Run Time, Motorised Pet Tool |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 10 |
| Weight (kg) | 1.3kg |
| Cable length (m) | N/A (Cordless) |
Shark CH950UKT Cordless HandVac Pet Model - Black/Yellow - 10 Minute Run Time
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

