























| Colour Group | Green |
|---|---|
| Product Range | Hand Held Vacuum Cleaners |
| Width | 10 cm |
| Height | 9 cm |
| Product Dimensions | 9cm x 10cm x 44cm |
| Colour | Green |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | UltraCyclone Technology ? Delivers strong suction power |
| Key Feature 3 | 10-Minute Runtime ? Perfect for quick spot tidying |
| Key Feature 2 | Cordless Design ? Enables flexible, unrestricted cleaning |
| GTIN | 622356387361 |
| Colour | Green |
| Model Number | CH901UK |
| Key Feature 4 | Compact Size ? Ensures easy storage and handling |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Handheld Vacuum |
| Noise Level | 80 dB |
| Weight | 1.02 kg |
| Warranty Information | registration requiredretain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.sharkclean.co.uk/register guarantee |
| Shipping Height | 46.9 cm |
| Shipping Weight | 1.74 kg |
| Shipping Width | 14.5 cm |
| Shipping Depth | 17.1 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 44 cm |
| Accessories | Crevice Tool, Scrubbing Brush |
| Maximum Battery Recharge Time | up to 6 hours |
| Maximum Battery Run Time | 10 min |
| Material | Plastic |
| Features | UltraCyclone Technology ? Delivers strong suction power, Cordless Design ? Enables flexible, unrestricted cleaning, 10-Minute Runtime ? Perfect for quick spot tidying, Compact Size ? Ensures easy storage and handling |
| Dust Capacity | 0.43 L |
| Filter Type | HEPA Foam |
| Floor Type | Upholstery, Carpet, Hard Floors |
Shark CH901UK UltraCyclone Pro Handheld Vacuum Cleaner
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

