





























| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 37 cm |
| Height | 76 cm |
| Product Dimensions | 76cm x 37cm x 26.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | Auto-Empty base |
| Key Feature 3 | 2 tools included |
| Key Feature 2 | Automatically adjusting brush roll |
| GTIN | 622356297622 |
| Colour | Silver |
| Model Number | BU3521UK |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 5.39 kg |
| Shipping Height | 110 cm |
| Shipping Weight | 9.91 kg |
| Shipping Width | 38 cm |
| Shipping Depth | 28 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 26.5 cm |
| Additional Information | After every clean, Shark Clean & Empty automatically deposits the dirt into a completely sealed base that holds dirt and debris for up to 30 days ? so you can forget about emptying for weeks at a time., Anti-Allergen Complete Seal captures and traps |
| Accessories | Mini Surface Tool, Crevice tool 20cm |
| Maximum Battery Recharge Time | 5 hours |
| Maximum Battery Run Time | 40 min |
| Material | Plastic |
| Features | Auto-Empty base, Automatically adjusting brush roll, 2 tools included |
| Dust Capacity | 0.42 L |
| Filter Type | Anti-Allergen Complete Seal in AED only |
| Floor Type | Carpet, Hard Floors |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 40 |
| Weight (kg) | 5.39kg |
| Cable length (m) | N/A (Cordless) |
Shark BU3521UK Clean & Empty Cordless Vacuum Cleaner & Auto-Empty System - 40 Minutes Run Time - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

