





















The Shark AZ3000UKT Stratos XL Anti Hair Wrap Plus Anti-Odour Upright Vacuum in Navy Blue is a powerful and versatile cleaning tool for your home. With advanced features such as Anti Hair Wrap technology and Anti-Odour filtration, this vacuum is designed to make cleaning easier and more efficient.
Key Features:
- Anti Hair Wrap technology prevents hair from getting tangled in the brush roll, making it easier to clean and maintain
- Anti-Odour filtration helps to eliminate unwanted odours, leaving your home smelling fresh and clean
- XL dust cup capacity allows for longer cleaning sessions without the need to empty the bin frequently
- Advanced swivel steering makes it easy to maneuver around furniture and other obstacles
- LED lights on the nozzle illuminate dark corners and under furniture for thorough cleaning
| Colour Group | Blue |
|---|---|
| Product Range | Upright Vacuum Cleaners |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 117 cm |
| Product Dimensions | 117cm x 26.5cm x 30.4cm |
| Colour | Navy Blue |
| Manufacturer | Shark |
| Key Feature 1 | XL capacity |
| Key Feature 3 | DuoClean |
| Key Feature 2 | Anti Hair Wrap Plus |
| GTIN | 622356274906 |
| Colour | Blue |
| Model Number | AZ3000UKT |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 80 dB |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 8.65 kg |
| Shipping Height | 117 cm |
| Shipping Weight | 10.1 kg |
| Shipping Width | 30.8 cm |
| Shipping Depth | 32.9 cm |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 30.4 cm |
| Accessories | CREVICE TOOL ENTRY LEVEL /PET MULTI-TOOL/HairPro SCBR Pet Power Brush |
| Material | Plastic |
| Features | XL capacity, Anti Hair Wrap Plus, DuoClean |
| Dust Capacity | 2.8 L |
| Filter Type | Foam and Filter |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 8.65kg |
| Cable length (m) | 8m |
Shark AZ3000UKT Shark Stratos XL Anti Hair Wrap Plus Anti-Odour Upright Vacuum - Navy Blue
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

