

















The Sensis WMF01814AW 8kg 1400 Spin Washing Machine in white is a high-quality appliance that will make laundry day a breeze. With a generous 8kg capacity, this washing machine is perfect for medium to large households. The 1400 spin speed ensures that your clothes come out clean and fresh every time.
- 8kg capacity - ideal for medium to large households
- 1400 spin speed - ensures clothes are thoroughly cleaned and dried
- Multiple wash programs - including quick wash and delicate cycles
- Energy efficient - A+++ rating helps save on energy bills
- Delay start function - allows you to set the machine to start at a time that suits you
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.7cm x 55.7cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Eco-Logic System |
| Key Feature 3 | Pearl Drum |
| Key Feature 2 | Rapid 15-Minute Cycle |
| GTIN | 5056795900051 |
| Colour | White |
| Model Number | WMF01814AW |
| Programmes | Cotton prewash, Cotton 20°C, Colours,Synthetics , Wool, Mix, Rinse, Allergy Safe, Spin/Drain, Hand wash/Delicate, Rapid 15 min, Fast 60' 60°C, Jeans |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Power Consumption | 2100 W |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 50 dB |
| Noise Level - Spinning | 74 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 70 kg |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Height | 88.1 cm |
| Shipping Weight | 71.5 kg |
| Shipping Width | 64.1 cm |
| Shipping Depth | 61 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Button |
| Depth | 55.7 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Water Usage | 48 L |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Certifications & Standards | CE, VDE |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Eco-Logic System, Rapid 15-Minute Cycle, Pearl Drum |
| Energy Efficiency Class | A |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1300 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Sensis WMF01814AW 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



