















Introducing the Sensis WDF018514AW 8kg/5kg Washer Dryer in White, the perfect all-in-one laundry solution for your home. This washer dryer combo offers a generous 8kg washing capacity and a 5kg drying capacity, making it ideal for small to medium-sized households.
Key Features:
- 8kg washing capacity and 5kg drying capacity
- Multiple wash programs to suit different fabric types
- Energy-efficient design to help save on electricity bills
- Quick wash and dry cycles for when you're in a hurry
- Child lock feature for added safety
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.7cm x 52.7cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Eco-Logic System |
| Key Feature 3 | Pearl Drum |
| Key Feature 2 | 33-Minute Wash & Wear |
| GTIN | 5056795900075 |
| Colour | White |
| Model Number | WDF018514AW |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 53 dB |
| Noise Level - Drying | 64 dB |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 70 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Consumption | 48 L |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Size of Porthole | 33 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 72.5 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 60.1 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Touch Control |
| Door Opening Angle | 135° |
| Depth | 52.7 cm |
| Depth with Door Open | 47 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Pearl drum |
| Certifications & Standards | CB, VDE |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Eco-Logic System, 33-Minute Wash & Wear, Pearl Drum |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Performance Class | B |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Energy rate for Dryer | E |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
Sensis WDF018514AW 8kg/5kg Washer Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



