





















Introducing the Sensis TDHF019A2W 9kg Heat Pump Tumble Dryer in White. This innovative appliance combines efficiency and convenience to make laundry day a breeze.
Key features of the Sensis TDHF019A2W include:
- 9kg capacity - perfect for large households or bulky items
- Heat pump technology - uses less energy and is gentler on clothes
- Multiple drying programs - choose the setting that best suits your laundry needs
- Sensor drying - stops the cycle when clothes are dry to prevent over-drying
- Reverse tumble action - helps prevent tangling and reduces creases
- LED display - easy to read and navigate settings
- Delay start - set the dryer to start at a time that is convenient for you
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 59.6 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.5 cm |
| Product Dimensions | 84.5cm x 59.6cm x 60.9cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Sensor Drying |
| Key Feature 3 | Express 34 |
| Key Feature 2 | Anti-Crease function |
| GTIN | 5056795900099 |
| Colour | White |
| Model Number | TDHF019A2W |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Reverse Action (Bi-directional) | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 65 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Weight | 44.3 kg |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 47.1 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 60 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 60 min |
| Control Type | Tog |
| Depth | 60.9 cm |
| Delay Timer | Yes - 23 Hours |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | 23hr delay timer |
| Child Lock | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Sensor Drying, Anti-Crease function, Express 34 |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Sensis TDHF019A2W 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



