















Keep your frozen foods organized and easily accessible with the Sensis RFUCF01Z54EW 54.8cm Undercounter Freezer in White. This compact freezer is perfect for small kitchens or as an additional storage unit for extra frozen items.
Key features of this undercounter freezer include:
- 54.8cm width for fitting neatly under countertops or in small spaces
- Energy-efficient design to help save on electricity costs
- Adjustable temperature control for customized freezing options
- Reversible door for flexible installation in any kitchen layout
- Fast freeze function to quickly freeze items for longer storage
- Transparent drawers for easy visibility of contents
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Freezers |
| Width | 54.8 cm |
| Height | 85 cm |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 85cm x 54.8cm x 56.2cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Outbuilding compatible |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | Low Frost |
| GTIN | 5056795900129 |
| Colour | White |
| Model Number | RFUCF01Z54EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Undercounter Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 90 L |
| Weight | 27 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 30 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 57.3 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 12 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Door Material | Metal |
| Door Style | Arched |
| Depth | 56.2 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Removable door, Outbuilding Compatible (-15C ambient temperature |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 164 kWh |
| Features | Outbuilding compatible, Low Frost, Reversible door |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Type | Under Counter Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
Sensis RFUCF01Z54EW 54.8cm Undercounter Freezer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



