

















The Sensis RFUCF01L54EW 54.8cm Undercounter Larder Fridge in White is a compact and efficient appliance that is perfect for smaller kitchens or as an additional storage option for groceries and beverages.
Key Features:
- 54.8cm undercounter design fits seamlessly into any kitchen layout
- Larder fridge configuration provides ample storage space for fresh food items
- White finish adds a sleek and modern touch to your kitchen decor
- Energy efficient design helps save on electricity costs
- Adjustable shelves and door compartments for customizable storage options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Under Counter Larder Fridges |
| Width | 54.8 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 54.8cm x 56.2cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Mechanical temperature control |
| Key Feature 3 | Suitable for use to -5?C |
| Key Feature 2 | Reversible door |
| GTIN | 5056795900105 |
| Colour | White |
| Model Number | RFUCF01L54EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Under Counter Larder Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 129 L |
| Net Total Capacity | 129 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 27 kg |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 29 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 57.3 cm |
| Depth | 56.2 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Fruit & Veg. Crisper Drawer |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light Type | LED |
| Interior Light | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Mechanical temperature control, Reversible door, Suitable for use to -5?C |
| Energy Efficiency Class | E |
| With Icebox | No |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Total Litre capacity (Net) | 101 - 130 |
Sensis RFUCF01L54EW 54.8cm Undercounter Larder Fridge - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



