



















The Sensis RFTLF01Z54EW 54.8cm Low Frost Tall Freezer in White is a spacious and energy-efficient appliance that is perfect for storing all your frozen goods.
Key features of this freezer include:
- 54.8cm tall design provides ample storage space for frozen foods
- Low Frost technology reduces the need for frequent defrosting, saving you time and effort
- Energy-efficient performance helps save on electricity bills
- Adjustable shelves and compartments allow for customizable storage options
- Fast freeze function rapidly lowers the temperature to preserve the freshness of your food
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Tall Freezers |
| Width | 54.8 cm |
| Height | 138 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 138cm x 54.8cm x 56.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Outbuilding compatible |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | Low Frost |
| GTIN | 5056795900167 |
| Colour | White |
| Model Number | RFTLF01Z54EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tall Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 169 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Weight | 38 kg |
| Shipping Height | 189.7 cm |
| Shipping Weight | 62 kg |
| Shipping Width | 58.4 cm |
| Shipping Depth | 65.2 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 56.5 cm |
| Defrost Type | Low Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Consumption | 237 kWh |
| Features | Outbuilding compatible, Low Frost, Reversible door |
| Energy Efficiency Class | E |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Low Frost |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 151-200 |
Sensis RFTLF01Z54EW 54.8cm Low Frost Tall Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



