





















The Sensis RFCMF0160EW 59.5cm Fridge Freezer in White is a sleek and stylish addition to any kitchen. With a total capacity of 160 liters, this fridge freezer offers plenty of space for all your fresh and frozen goods.
Key features include:
- Energy efficient design with an A+ energy rating
- Frost-free technology for hassle-free maintenance
- Adjustable shelves and door balconies for customizable storage options
- LED lighting for bright and efficient illumination
- Reversible door for flexible installation options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 185 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 185cm x 59.5cm x 66.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Total NoFrost |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | Electronic temperature control |
| GTIN | 5056795900136 |
| Colour | White |
| Model Number | RFCMF0160EW |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 120 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 235 L |
| Net Total Capacity | 355 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 72 kg |
| Shipping Height | 194.4 cm |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Shipping Width | 66.3 cm |
| Shipping Depth | 74.8 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66.7 cm |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Electronic temp. control, Tempered glass shelves, Fruit & Veg. crisper drawer, Reversible door, Total NoFrost |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Total NoFrost, Electronic temperature control, Reversible door |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 6 kg |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 550 - 650 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60 / 40 |
Sensis RFCMF0160EW 59.5cm Fridge Freezer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



