



















Introducing the Sensis RFCMF0160ES 59.5cm 60/40 Total NoFrost Fridge Freezer in a sleek silver finish. This fridge freezer offers ample storage space and advanced cooling technology to keep your food fresh for longer.
Key Features:
- Total NoFrost technology eliminates the need for manual defrosting
- 60/40 split between fridge and freezer compartments for versatile storage options
- Energy-efficient design to help reduce electricity costs
- Adjustable shelves and door bins for customizable organization
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Fast freeze and quick cool functions for rapid chilling of new items
- Multi airflow system for even cooling throughout the fridge and freezer
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 185 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 185cm x 59.5cm x 66.7cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Total NoFrost |
| Key Feature 3 | Reversible Door |
| Key Feature 2 | Electronic temperature control |
| GTIN | 5056795900143 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RFCMF0160ES |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 120 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 235 L |
| Net Total Capacity | 355 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Weight | 72 kg |
| Shipping Height | 194.4 cm |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Shipping Width | 66.3 cm |
| Shipping Depth | 74.8 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Split | 60/40 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66.7 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | Electronic temp. control, Tempered glass shelves, Fruit & Veg. crisper drawer, Reversible door, Total NoFrost |
| Certifications & Standards | UKCA |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Total NoFrost, Electronic temperature control, Reversible door |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 6 kg |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 60 / 40 |
Sensis RFCMF0160ES 59.5cm 60/40 Total NoFrost Fridge Freezer - Silver
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



