





















Key features include:
- Sliding hinges for easy installation and integration
- Energy efficient design to save on utility costs
- Multiple wash programs to accommodate different types of dishes and loads
- Quiet operation for a peaceful kitchen environment
- Adjustable racks and shelves for customizable loading options
Upgrade your kitchen with the Sensis DWI0113FSDW Integrated Dishwasher and enjoy the convenience and efficiency it brings to your daily routine.
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Super Active Drying |
| Key Feature 3 | Sliding Hinge |
| Key Feature 2 | SelfClean |
| GTIN | 5056795900037 |
| Model Number | DWI0113FSDW |
| Programmes | Super 50' 65°C, Smart 50°C - 70°C, Prewash 15', Eco 205' 50°C |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 49 dB |
| No. of Programmes | 4 |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Place Setting Capacity | 13 |
| Weight | 38 kg |
| Water Consumption | 12 L |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 85.1 cm |
| Shipping Weight | 40 kg |
| Shipping Width | 65.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Adjustable upper basket 5cm, Sliding Hinge is attached to the kitchen door which allows it to slide in and out as the door is opened and closed. |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Integrated |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Features | Super Active Drying, SelfClean, Sliding Hinge |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | Super Active |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 13 |
| Water use (Litres) | 12 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 49 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Sensis DWI0113FSDW Integrated Dishwasher with Sliding Hinges
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



