















The Sensis DWF0114FSDW Dishwasher in white is a sleek and efficient appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With a spacious interior and multiple wash cycles, this dishwasher is perfect for any household.
Key features include:
- Energy Star certified for energy efficiency
- 14 place settings for large loads
- Multiple wash cycles including heavy, normal, and eco
- Delay start option for convenience
- Adjustable upper rack to accommodate larger dishes
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 59.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Super Active Drying |
| Key Feature 3 | Auto Door |
| Key Feature 2 | Hygiene 70 cycle |
| GTIN | 5056795900044 |
| Colour | White |
| Model Number | DWF0114FSDW |
| Programmes | Super 50' 65?C, Smart 50?C - 70?C, Hygiene 127' 70?C, Eco 205' 50?C, Quick 30' 40?C |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 45 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Weight | 46 kg |
| Water Consumption | 9 L |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 88.1 cm |
| Shipping Weight | 49 kg |
| Shipping Width | 64.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 59.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Adjustable upper basket 5cm |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Super Active Drying, Hygiene 70 cycle, Auto Door |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Technology | Super Active |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 14 |
| Water use (Litres) | 9 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 45 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Sensis DWF0114FSDW Dishwasher - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



