





















| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Slimline Dishwashers |
| Width | 44.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 44.8cm x 59.8cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Sensis |
| Key Feature 1 | Stainless Steel Tub ? Durable, fresh & quiet |
| Key Feature 3 | Aqua Zone ? Eco wash, full performance |
| Key Feature 2 | Hygiene 70 Wash ? Kills 99.9% of bacteria |
| GTIN | 5056795900020 |
| Colour | White |
| Model Number | DWF0110SLEW |
| Key Feature 4 | Smart Wash - Adjusts water use & time |
| Programmes | Super 50' 65°C, Intensive 117' 65°C, Hygiene 124' 70°C, Eco 198' 50°C, Quick 30' 40°C |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 47 dB |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 10 |
| Weight | 40 kg |
| Water Consumption | 11 L |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0223 899 or registering at https://sensis.uk/guarantee |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 89.1 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Width | 49.4 cm |
| Shipping Depth | 66.1 cm |
| Control Type | Button |
| Depth | 59.8 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Additional Information | Adjustable upper basket 5cm, Drying Technology: Super Active, with larger condenser channels |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Stainless Steel Tub ? Durable, fresh & quiet, Hygiene 70 Wash ? Kills 99.9% of bacteria, Aqua Zone ? Eco wash, full performance, Smart Wash - Adjusts water use & time |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | Super Active |
| Half Load Supported | Yes |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 10 |
| Water use (Litres) | 11 |
| Cutlery | Basket |
| Noise level | 47 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Sensis DWF0110SLEW Dishwasher - White - 10 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



