





















The Sebo 95001GB Balance A1 Cordless Vacuum is a powerful and versatile cleaning tool that offers up to 48 minutes of runtime on a single charge. With its lightweight design and ergonomic handle, this vacuum is easy to maneuver around your home for quick and efficient cleaning.
Key features include:
- 48-minute runtime on a single charge
- Lightweight design for easy maneuverability
- Ergonomic handle for comfortable use
- Powerful suction for effective cleaning
- HEPA filtration system for capturing dust and allergens
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 21.5 cm |
| Height | 118 cm |
| Product Dimensions | 118cm x 21.5cm x 24cm |
| Colour | Basalt Grey/Blue |
| Manufacturer | Sebo |
| Key Feature 1 | Cyclone Technology |
| Key Feature 3 | Long Battery Life |
| Key Feature 2 | Digital Brushless Motor |
| GTIN | 4012615988822 |
| Colour | Grey |
| Model Number | 95001GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Noise Level | 77 dB |
| Number of Power Levels | 3 |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty Information | registration required*to activate this promotion you must register the product within 30 days of purchase at www.sebo.co.uk or call 01494 465533. |
| Shipping Height | 14 cm |
| Shipping Weight | 6 kg |
| Shipping Width | 38 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 24 cm |
| Maximum Battery Recharge Time | 120 Minutes |
| Maximum Battery Run Time | 48 min |
| Material | Plastic/Metal |
| Features | Cyclone Technology, Digital Brushless Motor, Long Battery Life |
| Dust Capacity | 0.38 L |
| Dust Collection | Dust Container |
| Filter Type | Multi-stage filtration - EPA10 |
| Floor Type | Carpet, Hard Floors |
| Container type | Bagless |
| Runtime (Minutes) | Up to 48 |
| Weight (kg) | 2.3 |
Sebo 95001GB Balance A1 Cordless Vacuum - 48-Minute Runtime
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

