

This Sebo is particularly good at removing dirt lodged into carpets with a larger dustbin.
It also cleans flat to the floor to clean under furniture and work as effectively as a cylinder vacuum cleaner.
A range of attachments come with it including a dusting brush, crevice tool and clamp and an upholstery nozzle.
This Sebo has 890 watt motor and offers reliability and high design standards. It also features a Computer Control System to protect your machine for instance when there is a blockage the system will shut down to protect the motor.
The brush roller is in a cassette which is easy to remove and simple to clean.
Dust Collection Bagged
Filter Type 3-stage
Operating Radius 11m Cleaning range
Cable Length 10 m
Attachments
Brush
Filter
Dusting Brush
Brushroll
Wand
Crevice Tool
Upholstery Tool
Nozzle
Hose
Power Description
Power Source AC Supply
Energy Efficiency Class C
Colour Dark Grey Silver
Height 117 cm
Width 30 cm
Depth 31 cm
Weight (Approximate)7.60 kg
| Product Dimensions | 117cm x 30cm x 31cm |
|---|---|
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Sebo |
| Key Feature 1 | Bagged, 890 Watts, Weight: 7.6kg |
| Key Feature 3 | S-Class Filtration |
| Key Feature 2 | Intergrated Hose & Wand |
| GTIN | 4012615994137 |
| Colour | Grey |
| Model Number | 91533GB |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Upright Vacuum Cleaner |
| Width (cm) | 30 cm |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 7.4 kg |
| Shipping Height | 0 cm |
| Shipping Width | 0 cm |
| Shipping Depth | 0 cm |
| Container Type | Bagged |
| Depth | 31 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | 1 |
| Height (cm) | 117 cm |
| Features | Bagged, 890 Watts, Weight: 7.6kg, Intergrated Hose & Wand, S-Class Filtration |
| Container type | Bagged |
| Runtime (Minutes) | N/A (Corded) |
| Weight (kg) | 7.6kg |
| Cable length (m) | 10m |
| Energy Rating | C |
Sebo 91533GB Automatic X7 Pro ePower Bagged Upright Vacuum Cleaner - Dark Grey/Silver
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

