















The Schonhaus WMSF01914AG 9kg 1400 Spin Washing Machine in Graphite is a high-quality and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a large 9kg capacity, you can easily wash bulky items like bedding and towels, while the 1400 spin speed ensures your clothes come out clean and fresh every time.
Key Features:
- 9kg capacity - perfect for large households or heavy loads
- 1400 spin speed - ensures clothes come out clean and fresh
- Energy efficient - helps save on electricity bills
- Multiple wash programs - choose the perfect setting for your laundry needs
- Graphite finish - sleek and modern design that will look great in any laundry room
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 58.5cm |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Schonhaus |
| Key Feature 1 | 15 programmes |
| Key Feature 3 | Colour LED Display |
| Key Feature 2 | 3D Bubble Drum |
| GTIN | 5056795900211 |
| Colour | Grey |
| Model Number | WMSF01914AG |
| Programmes | Anti-crease, Quick 15', Baby Care, Delicates, Drum clean, Wool |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Noise Level | 72 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Size of Porthole | 32 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 67 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 65.3 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Depth | 58.5 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Inverter motor for superior efficiency, increased reliability, reduced noise, longer lifetime, 3D bubble drum |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 15 programmes, 3D Bubble Drum, Colour LED Display |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | No |
| Promotions | Schonhaus Free Install and Recycle |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | Schonhaus 5 year guarantee |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Schonhaus WMSF01914AG 9kg 1400 Spin Washing Machine - Graphite
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com




