

















The Schonhaus WMSF01814AW 8kg 1400 Spin Washing Machine in White is a high-quality and efficient appliance that will make laundry day a breeze. With a large 8kg capacity, this washing machine is perfect for families or households with heavy laundry loads. The 1400 spin speed ensures that your clothes come out clean and fresh in no time.
Key features of the Schonhaus WMSF01814AW Washing Machine include:
- 8kg capacity, ideal for large households or families
- 1400 spin speed for quick and efficient washing
- Multiple wash programs to suit different types of fabrics and laundry loads
- Energy-efficient design to help save on electricity bills
- Easy-to-use control panel for simple operation
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 51.7cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Schonhaus |
| Key Feature 1 | 15 programmes |
| Key Feature 3 | Colour LED Display |
| Key Feature 2 | 3D Bubble Drum |
| GTIN | 5056795900204 |
| Colour | White |
| Model Number | WMSF01814AW |
| Programmes | Anti-crease, Quick 15', Baby Care, Delicates, Drum clean, Wool |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level | 72 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Size of Porthole | 32 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 62 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 58.6 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Depth | 51.7 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Inverter motor for superior efficiency, increased reliability, reduced noise, longer lifetime, 3D bubble drum |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 15 programmes, 3D Bubble Drum, Colour LED Display |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | No |
| Promotions | Schonhaus Free Install and Recycle |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | Schonhaus 5 year guarantee |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
Schonhaus WMSF01814AW 8kg 1400 Spin Washing Machine - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com




