















The Schonhaus WMSF011014AW 10kg 1400 Spin Washing Machine in White is a high-capacity and efficient appliance for your laundry needs. With a large 10kg capacity, you can easily wash more clothes in fewer loads, saving you time and energy. The 1400 spin speed ensures that your clothes come out drier, reducing drying time and energy consumption. The white finish adds a sleek and modern touch to your laundry room.
- Large 10kg capacity for washing more clothes in fewer loads
- 1400 spin speed for faster drying times
- White finish for a modern and sleek look
- Energy-efficient design to save on electricity costs
- Multiple wash programs for different types of fabrics
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 58.5cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Schonhaus |
| Key Feature 1 | 15 programmes |
| Key Feature 3 | Colour LED Display |
| Key Feature 2 | 3D Bubble Drum |
| GTIN | 5056795900228 |
| Colour | White |
| Model Number | WMSF011014AW |
| Programmes | Quick 15', Baby Care, Delicates, Drum clean, Wool, Anti-crease |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level | 72 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Warranty Information | warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Size of Porthole | 32 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 67 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 65.3 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Depth | 58.5 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Inverter motor for superior efficiency, increased reliability, reduced noise, longer lifetime, 3D bubble drum |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 15 programmes, 3D Bubble Drum, Colour LED Display |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | No |
| Promotions | Schonhaus Free Install and Recycle |
| Promotion 3 | Schonhaus 5 year guarantee |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | No |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
Schonhaus WMSF011014AW 10kg 1400 Spin Washing Machine - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com




