

















| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 55.9cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Schonhaus |
| Key Feature 1 | 3D Bubble drum: simulates a hand wash motion, enhancing cleaning performance |
| Key Feature 3 | Anti-Crease: helps reduce creases in your laundry |
| Key Feature 2 | Anti-Bacteria Treatment Gasket: inhibits 99.9% bacteria to help prevent black mould |
| GTIN | 5056795900242 |
| Colour | White |
| Model Number | WDSF0110614AW |
| Key Feature 4 | Laser Welded Drum prevents clothes from catching on sharp edges and improves durability |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 52 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 67 kg |
| Water Consumption | 50 L |
| Warranty Information | *guarantee can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Size of Porthole | 32 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 71 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Shipping Depth | 65.3 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Touch |
| Door Opening Angle | 130° |
| Depth | 55.9 cm |
| Depth with Door Open | 105.6 cm |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Depth (including pipes and door) ? 62cm, BLDC inverter, Color display, Dynamic Balance System, Showering wash-water fall baffle, Rubbing drum |
| Annual Energy Rating(kWh) | 41 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height for Build Under | 85 cm |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Performance Class | E |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Promotions | Schonhaus Free Install and Recycle |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | Schonhaus 5 year guarantee |
Schonhaus WDSF0110614AW 10kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com




