





















The Schonhaus DWSI0115FSB Built In Dishwasher is a high-quality appliance designed to make dishwashing a breeze. With a spacious interior that can accommodate up to 15 place settings, this dishwasher is perfect for large families or households that frequently entertain guests.
Key Features:
- 15 place settings capacity
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Energy efficient design helps save on utility bills
- Quiet operation for minimal disruption
- Stainless steel interior for durability and easy cleaning
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.8cm x 55.4cm |
| Manufacturer | Schonhaus |
| Key Feature 1 | 15 place settings |
| Key Feature 3 | Slidable cutlery rack |
| Key Feature 2 | Flexible Baskets |
| GTIN | 5056795900198 |
| Model Number | DWSI0115FSB |
| Programmes | Auto, Heavy, Normal, ECO, 59min, Prewash, Glass, Fast |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 8.0 |
| Place Setting Capacity | 15.0 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 45 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Warranty Information | 5 year guarantee (*registration required)warranty can be registered by calling: 0800 0280 821 or registering at https://schonhaus.co.uk/guarantee |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 53 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 55.4 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Additional Information | Max Tub, All fold down spikes, Std Cup holder*4 with soft robbers, Carpet, Lower basket - 2 rows foldable spikes, Basket handle for lower and upper basket, Easy lift upper basket, Sliding third rack |
| Certifications & Standards | TUV |
| Child Lock | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Installation Type | Built In |
| Hinge type | Sliding Hinge |
| Features | 15 place settings, Flexible baskets, Slidable cutlery rack |
| Energy Efficiency Class | B |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Promotions | Schonhaus Free Install and Recycle |
| Promotion 3 | Schonhaus 5 year guarantee |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
Schonhaus DWSI0115FSB Built In Dishwasher - 15 Place Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com




