

















The Schonhaus DWSF0115FSBW Dishwasher in White is a sleek and efficient appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With multiple wash cycles and a spacious interior, this dishwasher is perfect for families and households of all sizes.
Key features include:
- Energy-efficient design helps save on utility costs
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Spacious interior fits large pots, pans, and dishes with ease
- Quiet operation won't disrupt your home environment
- Easy-to-use controls make selecting settings a breeze
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 61cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Schonhaus |
| Key Feature 1 | 15 place settings |
| Key Feature 3 | Slidable cutlery rack |
| Key Feature 2 | Flexible Baskets |
| GTIN | 5056795900174 |
| Colour | White |
| Model Number | DWSF0115FSBW |
| Programmes | ECO, Auto, Heavy, Glass, Normal, Fast |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 49 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 61 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Additional Information | Max Tub, All fold down spikes, Std Cup holder*4 with soft robbers, Carpet, Lower basket - 2 rows foldable spikes, Basket handle for lower and upper basket, Easy lift upper basket, Sliding third rack |
| Certifications & Standards | TUV |
| Child Lock | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 15 place settings, Flexible baskets, Slidable cutlery rack |
| Energy Efficiency Class | B |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Promotions | Schonhaus Free Install and Recycle |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | Schonhaus 5 year guarantee |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
| Smart Connected | No |
Schonhaus DWSF0115FSBW Dishwasher - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com




