







The Schonhaus DWSF0115FSBG Dishwasher in Graphite is a sleek and efficient appliance that will make dishwashing a breeze. With a modern design and advanced features, this dishwasher is perfect for any kitchen.
Key Features:
- Energy-efficient design helps save on utility bills
- Multiple wash cycles for customized cleaning options
- Quiet operation for minimal disruption
- Adjustable racks to accommodate various dish sizes
- Delay start feature for convenience
| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.8cm x 61cm |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Schonhaus |
| Key Feature 1 | 15 place settings |
| Key Feature 3 | Slidable cutlery rack |
| Key Feature 2 | Flexible Baskets |
| GTIN | 5056795900181 |
| Colour | Grey |
| Model Number | DWSF0115FSBG |
| Programmes | ECO, Auto, Heavy, Glass, Normal, Fast |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 15 |
| Third Rack Installed | Yes |
| Weight | 49 kg |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 61 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | BLDC |
| Additional Information | Max Tub, All fold down spikes, Std Cup holder*4 with soft robbers, Carpet, Lower basket - 2 rows foldable spikes, Basket handle for lower and upper basket, Easy lift upper basket, Sliding third rack |
| Certifications & Standards | TUV |
| Child Lock | Yes |
| Dry Efficiency | A |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 15 place settings, Flexible baskets, Slidable cutlery rack |
| Energy Efficiency Class | B |
| Drying Technology | Door Opening System |
| Half Load Supported | Yes |
| Promotions | Schonhaus Free Install and Recycle |
| Promotion 2 | . |
| Promotion 3 | Schonhaus 5 year guarantee |
| Quickwash | Yes |
| Place setting | 15 |
| Water use (Litres) | 9.5 |
| Timer delay | Yes |
| Cutlery | Tray |
| Noise level | 44 dB (A) |
Schonhaus DWSF0115FSBG Dishwasher - Graphite
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com




