

























The Samsung WW90DG6U85LEU1 9kg Washing Machine is a high-quality appliance designed to make laundry day easier and more efficient. With a large 9kg capacity and a powerful 1400 RPM spin speed, this washing machine can handle large loads of laundry quickly and effectively.
Key features of the Samsung WW90DG6U85LEU1 9kg Washing Machine include:
- Large 9kg capacity for washing more laundry in fewer loads
- 1400 RPM spin speed for faster drying times
- Energy-efficient design to help save on utility bills
- Multiple wash programs for customized cleaning options
- Quiet operation for minimal disruption to your home
- Smart technology for remote monitoring and control
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Ecobubble Technology - Cleans effectively in cold |
| Key Feature 3 | 9 kg Capacity - Perfect for busy households |
| Key Feature 2 | AI Energy Mode - Monitors and reduces consumption |
| GTIN | 8806095550558 |
| Colour | White |
| Model Number | WW90DG6U85LEU1 |
| Key Feature 4 | User-friendly Interface - Simplifies your laundry routine |
| Programmes | Cotton, Intense Cold, Synthetics, Bedding, Wool, Delicates, Baby Care, Outdoor, Drum Clean +, Colours, 15' Quick Wash, Cloudy Day, Silent Wash, AI Wash, Rinse+Spin, Drain/Spin, Active Wear, Hygiene Steam, Towels, Shirts, Less MicroFiber |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 72 dB |
| Noise Level | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 24 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 73 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 75 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Door Opening Angle | 125° |
| Depth | 60 cm |
| Depth with Door Open | 108 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Water Usage | 13000 L |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Ecobubble Technology - Cleans effectively in cold, AI Energy Mode - Monitors and reduces consumption, 9 kg Capacity - Perfect for busy households, User-friendly Interface - Simplifies your laundry routine |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | No |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Samsung 9kg Washing Machine with 1400 RPM Spin Speed
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


