





















| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 55cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | ecobubble? |
| Key Feature 3 | Smart Control+ |
| Key Feature 2 | Hygiene Steam |
| GTIN | 8806095210704 |
| Colour | White |
| Model Number | WW90CGC04DAEEU |
| Programmes | Eco 40-60, Quick Wash 15', Bedding, Cotton, Colours, Drum Clean, Downloaded, Hygiene Steam, Intense Cold, Less Microfiber, Mixed Load, Rinse + Spin, Synthetics, Wool/Delicates, Pre Wash, Quick Wash, Easy Iron, Drum Clean, Bubble Soak, Intensive |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Warranty Information | 5 year promotional warranty (redemption required)register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 67 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Button, Dial |
| Depth | 55 cm |
| Digital Inverter Motor | DIT |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | ecobubble™, Hygiene Steam, Smart Control+ |
| Steam | Yes |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Samsung WW90CGC04DAEEU 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


