

























| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 55cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Ecobubble technology |
| Key Feature 3 | Hygiene Steam |
| Key Feature 2 | SmartThings compatible |
| GTIN | 8806095210636 |
| Colour | Black |
| Model Number | WW90CGC04DABEU |
| Programmes | Cotton, Eco 40-60, Intense Cold, Mixed, Synthetics, Bedding, Wool, Delicates, Drum clean, Colours, 15 min quick wash, cloudy day, Denim, Hygiene steam, Rinse |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Warranty Information | 2 year guarantee + 3 year warrantythe promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 67 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | No |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | EcoBubble technology, SmartThings compatible, Hygiene Steam |
| Steam | Yes |
| Promotion 3 | Samsung 5 Year Warranty WG |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Samsung WW90CGC04DABEU WiFi-enabled 9kg 1400 Spin Washing Machine - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



