

























The Samsung WW11DG5B25ABEU Black 11kg 1400 Spin Washing Machine Model WW11D is a high-capacity and efficient washing machine that is perfect for large households or families. With a sleek black design, it will complement any modern laundry room.
Key features of this washing machine include:
- 11kg capacity - perfect for large loads or bulky items
- 1400 Spin speed - ensures clothes come out dryer and reduces drying time
- Energy efficient - A+++ rating helps save on energy costs
- Multiple wash programs - choose from a variety of settings to suit different types of fabrics
- Quick wash option - get your laundry done in a hurry with a shorter cycle
- Quiet operation - no loud noises disrupting your home while the machine is running
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | AI Energy - Reduces energy use effectively |
| Key Feature 3 | Ecobubble - Caring wash for delicate fabrics |
| Key Feature 2 | SpaceMax - Fit larger loads in compact space |
| GTIN | 8806095539416 |
| Colour | Black |
| Model Number | WW11DG5B25ABEU |
| Key Feature 4 | Smart controls - Manage laundry from your phone |
| Programmes | Cotton, Eco 40-60, Intense Cold, Synthetics, Bedding, Wool, Delicates, Drum Clean +, 15' Quick Wash, Rinse+Spin, Colours, Hygiene Steam, , Less MicroFiber |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 72 dB |
| Noise Level | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 18 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 73 kg |
| Warranty Information | registration requiredregister the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Washing Capacity | 11 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 54 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 75 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Door Opening Angle | 125° |
| Depth | 60 cm |
| Depth with Door Open | 109 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | 11KG Bespoke AI Series 5 Laundry Front-Load Washing Machine with AI Energy |
| Annual Water Usage | 14040 L |
| Annual Energy Rating(kWh) | 75.2 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | AI Energy - Reduces energy use effectively, SpaceMax - Fit larger loads in compact space, Ecobubble - Caring wash for delicate fabrics, Smart controls - Manage laundry from your phone |
| Energy Efficiency Class | A |
Samsung WW11DG5B25ABEU Black 11kg 1400 Spin Washing Machine
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

