









Introducing the Samsung WD90DG5B15BEEU Washer Dryer, a versatile and efficient appliance designed to make laundry day a breeze. With a generous 9kg washing capacity and 6kg drying capacity, this washer dryer is perfect for busy households.
Key features of the Samsung WD90DG5B15BEEU Washer Dryer include:
- 1400 rpm spin speed for faster drying times
- EcoBubble technology for superior cleaning performance
- Air Wash technology to refresh clothes without water or detergent
- Digital Inverter Motor for quiet and energy-efficient operation
- Smart Check technology for easy troubleshooting
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LCF |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | AI Energy - Activate AI Energy Mode on the SmartThings App to monitor and reduce energy use. |
| Key Feature 3 | AI Wash - Take the guesswork out of wash, 4 sensors will choose the best programme |
| Key Feature 2 | ecobubble? - Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures. |
| GTIN | 8806095589435 |
| Colour | White |
| Model Number | WD90DG5B15BEEU |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Drying | 72 dB |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 25.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 74 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Consumption | 90 L |
| Warranty Information | register the warranty within 90 days at www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 76 kg |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 68.8 cm |
| Spin Speed | 1400.0 |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Buttons, Rotary |
| Drum Light | Yes |
| Depth | 60 cm |
| Depth with Door Open | 10.7 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 739.2 kWh |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Energy Efficiency Class | D |
| Drying Performance Class | B |
| Drying Capacity | 6 kg |
Samsung WD90DG5B15BEEU 9kg/6kg 1400 Spin Washer Dryer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

