Samsung UE75DU8500KXXU UHD 4K TV - Titan Grey
- ColourGrey
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)75
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095491189
The Samsung UE75DU8500KXXU UHD 4K TV in Titan Grey delivers stunning picture quality with its 75-inch display and UHD resolution. The sleek design and slim bezels make it a stylish addition to any living room.
Key features include:
- 75-inch display with UHD 4K resolution for crystal-clear images
- Titan Grey color for a modern and sleek look
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color accuracy
- Dolby Digital Plus audio for immersive sound experience
- Multiple HDMI and USB ports for connecting various devices
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095491189 |
| Colour | Grey |
| Model Number | UE75DU8500KXXU |
| Colour Group | Grey |
| Product Range | 75 to 79 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 183.4 cm |
| Height | 113.8 cm |
| Product Dimensions | 113.8cm x 183.4cm x 19cm |
| Colour | Titan Grey |
| Key Feature 1 | Dynamic Crystal Colour |
| Key Feature 3 | AirSlim with Centre Stand |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| VA & Streaming Apps | Catch up TV, All 4, Amazon Video, Apple TV, BBC iPlayer, BT Sport, ITVPlayer, Netflix, Now TV, Spotify, UKTV, YouTube |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 31.4 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 113.8 cm |
| Shipping Weight | 42.8 kg |
| Shipping Width | 183.4 cm |
| Speakers | 2 CH |
| Shipping Depth | 19 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 75 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 19 cm |
| Backlight Technology | LED |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic Crystal Colour, Object Tracking Sound Lite, AirSlim with Centre Stand |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 75 |


