Samsung UE75DU8000KXXU 75" 4K Crystal UHD HDR Smart TV
- ColourBlack
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)75
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095465166
The Samsung UE75DU8000KXXU 75" 4K Crystal UHD HDR Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- Crystal UHD Display: Enjoy lifelike colors and sharp details with the Crystal UHD display technology.
- 4K Resolution: Experience four times the resolution of Full HD for incredible clarity and detail.
- HDR Technology: High Dynamic Range enhances the contrast and color accuracy for a more realistic viewing experience.
- Smart TV: Access your favorite streaming services, apps, and more with the built-in smart features.
- 75" Screen Size: Immerse yourself in your favorite movies, shows, and games on the large 75" screen.
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095465166 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE75DU8000KXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 75 to 79 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 167.67 cm |
| Height | 100.55 cm |
| Product Dimensions | 100.55cm x 167.67cm x 34.04cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Dynamic Crystal Colour |
| Key Feature 3 | AirSlim design |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 32 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 111.1 cm |
| Shipping Weight | 42.3 kg |
| Shipping Width | 183.4 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 19 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 75 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 34.04 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Virtual Assistant Supported: Bixby, Alexa, Dynamic Crystal Colour: Everything you watch comes to life in over a billion colours, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, AirSlim A stunningly slim and sleek design, |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic Crystal Colour, Object Tracking Sound Lite, AirSlim design |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 75 |


