



















The Samsung UE65U8020FKXXU 65" 4K Crystal UHD Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
- Crystal UHD Display: Enjoy crystal-clear picture quality with vibrant colors and sharp contrast on the 65" screen.
- 4K Resolution: Experience four times the resolution of Full HD for incredibly detailed images.
- Smart TV: Access your favorite streaming services, apps, and more with the built-in smart features.
- HDR: High Dynamic Range technology delivers enhanced brightness and contrast for lifelike images.
- Alexa and Google Assistant Compatibility: Control your TV with voice commands using Alexa or Google Assistant.
- Multiple Connectivity Options: Connect all your devices with HDMI, USB, and other input options.
- Sleek Design: The slim bezel and sleek design of the TV will complement any living room decor.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.41 cm |
| Height | 83.12 cm |
| Product Dimensions | 83.12cm x 144.41cm x 7.68cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Satellite Tuner (General) | Yes |
| Multi Audio Output | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Crystal Processor 4K |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Key Feature 2 | 4K Upscaling |
| GTIN | 8806097413530 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE65U8020FKXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 144.41 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 14.2 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 93 cm |
| Shipping Weight | 21 kg |
| Shipping Width | 157.8 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.2 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 65 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 7.68 cm |
| Depth with Stand | 22.2 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 88.22 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Crystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Outdoor IP55 weatherproof rated | No |
| Anti-Reflect Screen | No |
| Promotions | Samsung Consumer Promotion |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 65 |
Samsung UE65U8020FKXXU 65" 4K Crystal UHD Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



