Samsung UE65DU8000KXXU 65" 4K Crystal UHD HDR Smart TV
- ColourBlack
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)65
- Vesa Bracket Size400 x 300
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095464367
The Samsung UE65DU8000KXXU 65" 4K Crystal UHD HDR Smart TV delivers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 65" 4K Crystal UHD display for crisp, clear images
- High Dynamic Range (HDR) technology for vibrant colors and enhanced contrast
- Smart TV functionality with access to streaming services and apps
- Built-in voice assistant for hands-free control
- Sleek design with slim bezels for a modern look
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095464367 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE65DU8000KXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 145.09 cm |
| Height | 86.96 cm |
| Product Dimensions | 86.96cm x 145.09cm x 28.18cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Dynamic Crystal Colour |
| Key Feature 3 | AirSlim design |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400 x 300 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 21.3 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 28.3 kg |
| Shipping Width | 161.2 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 16.4 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 65 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 28.18 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Dynamic Crystal Colour Everything you watch comes to life in over a billion colours, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, Slim and sleek design, from every angle, Gaming Hub Play the latest games from Xbox, Bla |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic Crystal Colour, Object Tracking Sound Lite, AirSlim design |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 400 x 300 |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 65 |


