Samsung UE65DU7100KXXU 65" 4K UHD HDR Smart TV
- ColourBlack
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)65
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095483535
The Samsung UE65DU7100KXXU 65" 4K UHD HDR Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive entertainment experience.
Key features include:
- 65" display with 4K UHD resolution for crisp, clear images
- High Dynamic Range (HDR) technology for vibrant colors and enhanced contrast
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content from apps like Netflix and Hulu
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Sleek design with thin bezels for a modern look in any room
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095483535 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE65DU7100KXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 145.29 cm |
| Height | 87.95 cm |
| Product Dimensions | 87.95cm x 145.29cm x 26.74cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | PurColour technology |
| Key Feature 3 | Crystal processor 4K |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes 400 x 300 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.4 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 95 cm |
| Shipping Weight | 23 kg |
| Shipping Width | 160.6 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 17.9 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 65 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 26.74 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | PurColour Lose yourself in clear colour every time you watch, Powerful Crystal Processor 4K, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, Gaming Hub Play the latest games from Xbox, Blacknut, Nvidia and more straight f |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | PurColour technology, Object Tracking Sound Lite, Crystal processor 4K |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 65 |


