





















The Samsung UE55U8020FKXXU 55" 4K Crystal UHD Smart TV delivers stunning picture quality with its crystal clear display and vibrant colors. With a resolution four times higher than Full HD, this TV brings your favorite movies and shows to life in incredible detail.
Enjoy a smart viewing experience with the built-in Wi-Fi and smart TV features, allowing you to stream your favorite content from popular apps like Netflix, Hulu, and more. The included remote control makes it easy to navigate through menus and access your favorite apps with the press of a button.
With multiple HDMI and USB ports, you can easily connect your favorite devices such as gaming consoles, Blu-ray players, and sound systems for a complete entertainment setup. The sleek design of the TV adds a modern touch to any living room or entertainment space.
- 55" 4K Crystal UHD display for stunning picture quality
- Built-in Wi-Fi and smart TV features for easy streaming
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Sleek design adds a modern touch to any space
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.46 cm |
| Height | 70.78 cm |
| Product Dimensions | 70.78cm x 122.46cm x 7.66cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Satellite Tuner (General) | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Crystal Processor 4K |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Key Feature 2 | 4K Upscaling |
| GTIN | 8806097413448 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE55U8020FKXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 122.46 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 9.6 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 14.4 kg |
| Shipping Width | 135.4 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 12.7 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 55 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 7.66 cm |
| Depth with Stand | 19.9 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 75.91 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Crystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 200 x 200 |
| Promotions | Samsung Consumer Promotion |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 55 |
Samsung UE55U8020FKXXU 55" 4K Crystal UHD Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com




