





















This Samsung UE50U8020FKXXU 50" 4K Crystal UHD Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- Crystal UHD display for crisp, clear images
- 4K resolution for incredible detail and vibrant colors
- Smart TV capabilities for streaming your favorite shows and movies
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Built-in WiFi for easy internet access
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 111.08 cm |
| Height | 64.38 cm |
| Product Dimensions | 64.38cm x 111.08cm x 7.64cm |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Crystal Processor 4K |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Key Feature 2 | 4K Upscaling |
| GTIN | 8806097413431 |
| Model Number | UE50U8020FKXXU |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| USB | Yes |
| USB Recording | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 111.08 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.3 kg |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Height | 74.3 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 122.8 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 12.7 cm |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Screen Size | 50 in |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 7.64 cm |
| Depth with Stand | 19.9 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 69.51 cm |
| Maximum Resolution | 4K |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Crystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Promotions | Samsung Consumer Promotion |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
Samsung UE50U8020FKXXU 50" 4K Crystal UHD Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



