Samsung UE50DU8500KXXU 50" 4K Crystal UHD HDR Smart TV
- ColourBlack
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)50
- Vesa Bracket Size200 x 200
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095491141
The Samsung UE50DU8500KXXU 50" 4K Crystal UHD HDR Smart TV delivers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
- Crystal UHD technology provides crisp, clear images with vibrant colors
- 4K resolution offers four times the resolution of Full HD for incredible detail
- HDR (High Dynamic Range) enhances contrast and color for a more lifelike picture
- Smart TV capabilities allow you to stream your favorite content from apps like Netflix and Hulu
- 50" screen size is perfect for medium-sized living rooms or bedrooms
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095491141 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE50DU8500KXXU |
| Colour Group | Grey |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.29 cm |
| Height | 77.41 cm |
| Product Dimensions | 77.41cm x 123.29cm x 24.91cm |
| Colour | Titan Grey |
| Key Feature 1 | Dynamic Crystal Colour |
| Key Feature 3 | AirSlim with Centre Stand |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.2 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 84.6 cm |
| Shipping Weight | 22.4 kg |
| Shipping Width | 139.9 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.8 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 50 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 24.91 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Dynamic Crystal Colour Everything you watch comes to life in over a billion colours, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, Slim and sleek design with a versatile centre stand, Gaming Hub Play the latest games fr |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic Crystal Colour, Object Tracking Sound Lite, AirSlim with Centre Stand |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Vesa Bracket Size | 200 x 200 |
| with DVD player | No |
| Promotion 3 | Samsung 5 year warranty |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 50 |



