Samsung UE50DU8000KXXU 50" 4K Crystal UHD HDR Smart TV
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)50
- Manufacturer Guarantee1 year
- EAN8806095460475
The Samsung UE50DU8000KXXU 50" 4K Crystal UHD HDR Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart functionality. With its crystal clear 4K resolution and High Dynamic Range (HDR) technology, this TV delivers vibrant colors and sharp details for a truly immersive viewing experience. The smart features allow you to easily access your favorite streaming services, apps, and content with just the touch of a button.
- Crystal clear 4K resolution for sharp, detailed images
- High Dynamic Range (HDR) technology for vibrant colors and contrast
- Smart TV functionality for easy access to streaming services and apps
- 50" screen size for a cinematic viewing experience
- Sleek design that will complement any living room decor
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095460475 |
| Model Number | UE50DU8000KXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 111.83 cm |
| Height | 68.36 cm |
| Product Dimensions | 68.36cm x 111.83cm x 22.88cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Dynamic Crystal Colour |
| Key Feature 3 | AirSlim design |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 11.5 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 76.1 cm |
| Shipping Weight | 15.9 kg |
| Shipping Width | 124.6 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 13.1 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 50 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 22.88 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Dynamic Crystal Colour Everything you watch comes to life in over a billion colours, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, Slim and sleek design, from every angle, Gaming Hub Play the latest games from Xbox, Bla |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic Crystal Colour, Object Tracking Sound Lite, AirSlim design |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 50 |


