Samsung UE50DU7100KXXU 50" 4K UHD HDR Smart TV
- ColourBlack
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)50
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095481791
The Samsung UE50DU7100KXXU is a top-of-the-line 50-inch Smart TV that offers stunning 4K UHD resolution and High Dynamic Range (HDR) technology for a truly immersive viewing experience.
Key features of the Samsung UE50DU7100KXXU include:
- 4K UHD resolution for crystal-clear picture quality
- High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color accuracy
- Smart TV functionality for easy access to streaming services and apps
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Sleek design with slim bezels for a modern look
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095481791 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE50DU7100KXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 112.03 cm |
| Height | 69.39 cm |
| Product Dimensions | 69.39cm x 112.03cm x 23.7cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | PurColour technology |
| Key Feature 3 | Crystal processor 4K |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 9.9 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 76 cm |
| Shipping Weight | 14.2 kg |
| Shipping Width | 124.8 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 15.4 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 50 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 23.7 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | PurColour Lose yourself in clear colour every time you watch, Powerful Crystal Processor 4K, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, Gaming Hub Play the latest games from Xbox, Blacknut, Nvidia and more straight f |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | PurColour technology, Object Tracking Sound Lite, Crystal processor 4K |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 50 |


