Samsung UE43DU8500KXXU 43" 4K Crystal UHD HDR Smart TV
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095491134
The Samsung UE43DU8500KXXU 43" 4K Crystal UHD HDR Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 4K Crystal UHD resolution for crisp, clear images
- High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Built-in WiFi for easy access to online content
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095491134 |
| Model Number | UE43DU8500KXXU |
| Colour Group | Grey |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.63 cm |
| Height | 62.41 cm |
| Product Dimensions | 62.41cm x 96.63cm x 18.76cm |
| Colour | Titan Grey |
| Key Feature 1 | Dynamic Crystal Colour |
| Key Feature 3 | AirSlim with Centre Stand |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 9 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 67.7 cm |
| Shipping Weight | 12.2 kg |
| Shipping Width | 109.3 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 12.9 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 43 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 18.76 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Dynamic Crystal Colour: 64x more than conventional LED TVs, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, Slim and sleek design with a versatile centre stand, Gaming Hub Play the latest games from Xbox, Blacknut, Nvidia |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic Crystal Colour, Object Tracking Sound Lite, AirSlim with Centre Stand |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |

