Samsung UE43DU8000KXXU 43" 4K Crystal UHD HDR Smart TV
- ColourBlack
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)43
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095460451
The Samsung UE43DU8000KXXU 43' 4K Crystal UHD HDR Smart TV delivers stunning picture quality and smart functionality for an immersive viewing experience.
Key features include:
- Crystal UHD display technology for vibrant colors and sharp contrast
- 4K resolution for crystal-clear detail
- High Dynamic Range (HDR) support for enhanced brightness and contrast
- Smart TV functionality with built-in apps for streaming your favorite content
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Built-in Wi-Fi for seamless internet connectivity
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095460451 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE43DU8000KXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.55 cm |
| Height | 59.9 cm |
| Product Dimensions | 59.9cm x 96.55cm x 20.56cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | Dynamic Crystal Colour |
| Key Feature 3 | AirSlim design |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.7 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 66.7 cm |
| Shipping Weight | 11.6 kg |
| Shipping Width | 109.3 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 12.6 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 43 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 20.56 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | Dynamic Crystal Colour Everything you watch comes to life in over a billion colours, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, Slim and sleek design, from every angle, Gaming Hub Play the latest games from Xbox, Bla |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Dynamic Crystal Colour, Object Tracking Sound Lite, AirSlim design |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| Smart | Yes |
| Screen Size (inches) | 43 |


