Samsung UE43DU7100KXXU 43" 4K UHD HDR Smart TV
- ColourBlack
- Freesat Built In/Sat TunerNo
- SmartYes
- Energy rateG
- Screen Size (inches)43
- with DVD playerNo
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN8806095481760
The Samsung UE43DU7100KXXU is a 43-inch 4K UHD HDR Smart TV that delivers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 4K UHD resolution for crisp, clear images
- High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color
- Smart TV functionality with built-in WiFi for streaming your favorite content
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Dolby Digital Plus audio technology for immersive sound
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095481760 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE43DU7100KXXU |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 96.75 cm |
| Height | 60.97 cm |
| Product Dimensions | 60.97cm x 96.75cm x 19.1cm |
| Colour | Black |
| Key Feature 1 | PurColour technology |
| Key Feature 3 | Crystal processor 4K |
| Key Feature 2 | Object Tracking Sound LITE |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 20W |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 7.1 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Shipping Height | 66.5 cm |
| Shipping Weight | 10.5 kg |
| Shipping Width | 108.1 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 14.7 cm |
| Screen Technology | LED |
| Screen Size | 43 in |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 19.1 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Additional Information | PurColour Lose yourself in clear colour every time you watch, Powerful Crystal Processor 4K, Object Tracking Sound Lite Experience sound that moves with the action on-screen, Gaming Hub Play the latest games from Xbox, Blacknut, Nvidia and more straight f |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Headphone | No |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | PurColour technology, Object Tracking Sound Lite, Crystal processor 4K |
| Energy Efficiency Class | G |
| HDMI | Yes |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 43 |


