

An abundance of apps and services to enjoy. With the best-selling Samsung Smart TV*, it’s never been easier to enjoy TV. Dive into a huge collection of 4K films, TV shows, and all your catch-up TV apps – including Netflix, Disney+, Apple TV, NOW TV and BT Sport apps** – all in one place.
PurColour
Shows your contents true colours. Samsung’s PurColour improves the quality of any image, uncovers hidden details, and helps show your contents true colours. See impressive colour, every time you watch.
Micro Dimming Pro
Experience better shadow detail and accurate colour with Micro Dimming Pro technology that independently adjusts tone, brightness and sharpness.
Ultra Clean View
Make blurry images a thing of the past. Using an advanced algorithm, Ultra Clean View analyses and improves your content no matter the quality.
One app to rule them all
The SmartThings mobile app lets you quickly set-up your TV, connect your smartphone to your Smart TV and effortlessly access and control all of your connected devices. Automatically login into your accounts with simple, seamless smartphone connection and setup. Plus, you'll unlock great features such as Screen Mirroring, a TV Remote Control, and more*.
| Product Dimensions | 38.42cm x 56.18cm x 16.38cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://images.samsung.com/is/content/samsung/p6/common/energylabel/common-energylabel-ue24n4300aexxu-productfiche.pdf |
| Colour | Glossy Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Contrast Enhancer |
| Key Feature 3 | Smart TV powered by Tizen |
| Key Feature 2 | PurColour |
| GTIN | 8806094915839 |
| energyrating_link | https://images.samsung.com/is/content/samsung/p6/common/energylabel/uk-energylabel-ue24n4300aexxu-energylabel.pdf |
| Colour | Black |
| Model Number | UE24N4300AEXXU |
| Product Category Group | Brown Goods |
| Product Type | TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 4.2 kg |
| Shipping Height | 4.9 cm |
| Shipping Weight | 5.4 kg |
| Shipping Width | 74.7 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 12 cm |
| Depth | 16.38 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Height (cm) | 38.42 cm |
| Features | Contrast Enhancer, PurColour, Smart TV powered by Tizen |
| Energy Efficiency Class | E |
| Vesa Bracket Size | 100 x 100 |
| with DVD player | No |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 24 |
Samsung UE24N4300AEXXU HD HDR Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


