



























The Samsung UE24F6000FKXXU 24" Full HD Smart TV is a compact yet powerful television that offers stunning picture quality and convenient smart features.
Key features include:
- 24" Full HD display for crystal-clear images and vibrant colors
- Smart TV functionality allows you to access streaming services, apps, and more
- Wide viewing angles ensure that everyone in the room has a great view
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Energy-efficient design helps you save on electricity costs
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Up to 31 inch LED Full HD Televisions |
| Width | 54.07 cm |
| Height | 32.9 cm |
| Product Dimensions | 32.9cm x 54.07cm x 4.11cm |
| Vesa Mount Size | 100 x 100 |
| Satellite Tuner (General) | Yes |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Samsung |
| Key Feature 1 | Full HD |
| Key Feature 3 | Smart TV powered by Tizen |
| Key Feature 2 | PurColour |
| GTIN | 8806097241782 |
| Colour | Black |
| Model Number | UE24F6000FKXXU |
| Key Feature 4 | Samsung TV Plus |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | TV |
| RMS Output Power | 10W |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| Width with Stand | 54.07 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 39 cm |
| Shipping Weight | 4.2 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Speakers | 2Ch |
| Smart Connect | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Shipping Depth | 9.8 cm |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 4.11 cm |
| Depth with Stand | 17.51 cm |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | FHD |
| Additional Information | Object Tracking Sound LITE |
| Bluetooth | Yes |
| Height with Stand | 39 cm |
| Maximum Resolution | FHD (1,920 x 1,080) |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Full HD, PurColour, Smart TV Powered by Tizen, Samsung TV Plus |
| Energy Efficiency Class | F |
| HDMI | Yes |
| Outdoor IP55 weatherproof rated | No |
| Anti-Reflect Screen | No |
| Vesa Bracket Size | 100 x 100 |
| Smart | Yes |
| Freesat Built In | No |
| Screen Size (inches) | 24 |
Samsung UE24F6000FKXXU 24" Full HD Smart TV
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


